Obec Babín

Profil obce

O obci

Geografické vymedzenie územie

Katastrálne územie obce Babín sa orograficky začleňuje do sústavy vonkajších (flyšových) Západných Karpát, oblasti Stredných Beskýd, celku Oravskej Magury, podcelku Budínskej magury a Podhôľno-Magurskej oblasti, celku Oravskej kotliny, podcelku Hruštín-skeho podolia. Má rozlohu 1739,3651 ha. Hraničí s chotármi Hruštín, Vasiľov, Vaňovka, Lokca, Podbieľ, Dlhá nad Oravou, Sedliacka Dubová, Horná lehota, Dolná Lehota, Oravský Podzámok, Lomná. Kataster Babína je na juhovýchode ohraničený hrebeňom Oravskej Magury. Chotár Babína má vrchovinový charakter a rozprestiera sa vo výške 655 m n.m. (Hruštínka) až 1106 m n.m. (Prípor). Stred obce leží vo výške 680 m n.m.

Ochrana prírody

Kataster obce Babín nie je súčasťou žiadneho chráneného územia. Najbližšie leží Chránená krajinná oblasť Horná Orava. Napriek tomu v chotári sa nachádzajú viaceré lokali-ty, ktoré majú významné prírodné a krajinárske hodnoty. Z nich je potrebné spomenúť vodný tok Hruštínka s brehovými porastmi, jazierko v alúviu Hruštínky medzi Hruštínom a Babínom a lesné porasty na Oravskej Magure v lokalite Pálenica, Prípor a Pod Skalitou.

Časti obce (názvy lokalít):

Za kostol, Lazina, Raveň, Mlynská ulica, Zasihla, Lán, Hrádok, Vyšný koniec, Gedeľovo, Pod Zárubou,
Bučina, Streček, Bor

Časti extravilánu ( názvy lokalít ):

Bariny, Za mlyn, Tinorka, Škyhránky, Moldovanín, Pod Vaňovkou, Vrch Hruštín, Laz, Goľánky, Medzi potoky, Sihly, Mraučvoň, Majerka, Poľana, Javorová, Stodoly, Nadstodoly, Gejdošky, Čistý Grúň, Dedinská Magura, Pánska Magura - Babinská hoľa, Paseky, Prípor, Háj, Rúbané, Lán, Zasihla.

Pamiatky:

vonkajšie:

• Kostol z r. 1933 - arch. Michal Milan Harminc
  • Klasicistická kaplnka z  pol. 18.storočia
  • Cintorín s ľudovými kamennými krížmi z 2 pol. 19. storočia
  • Klasicistická kaplnka z 2. pol. 19.st oročia
  • Morové kríže z r. 1833 a 1839
  • Ľudové drevenice zo začiatku 20. storočia

Vnútorné / v kostole / :

• Oltár premenenia pána z druhej polovice 17. storočia
  • Barokový oltár z roku 1728
  • Krstitelnica zo 17. storočia
  • ľudové plastiky svätcov z druhej polovice 18. storočia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov

Po Ut St Št Pia So Ne

Za vôňou dreva

Za vôňou dreva

EUROFONDY

Eurofondy

Mapový portál

Foto mapa obce

Natur-pack

np

Informácie e-mailom

Novinky e-mailom

Návštevnosť:

ON LINE: 4
TÝŽDEŇ: 722
CELKOM: 179045

Nožnicový stan 3x3m

Výrobca BRIMO - nožnicového stanu nás v Máji 2021 nezištne podporí a daruje nám stan 3x3m, ktorý budeme využívať hlavne pri oslavách dní obce, dňa detí, hasičských súťaží, ako aj iných spoločenských podujatiach.

Organizácie a spolky